Extraliga a PHL v Pravčicích

Vydáno dne 02. 09. 2007 (6671 x přečteno)

V sobotu, 25. 8. 2007, zavítal již podruhé ve své historii seriál Velkopopovický kozel Extraliga ČR v požárním útoku do Pravčic v okrese Kroměříž. Soutěž byla zároveň předposledním dílem letošního ročníku Podhostýnské hasičské ligy. Na soutěž se sjelo 35 družstev mužů a 12 družstev žen.

Soutěž zahájila Litava (BO) a hned na úvod byl k vidění čas pod 18 vteřin (17,89).

Ještě lepšího času dosáhlo družstvo Petrovic B (TR) a na dlouho se usadilo na 1. místě, neboť z družstev startujících v první startovní desítce se již pod 18 vteřin nedostal nikdo.

Ve druhé startovní desítce však byla celá řada favoritů a dalo se čekat, že se před Petrovice B někdo dostane. Družstvu Petrovic A se to nepodařilo.

Loňský vítěz a držitel traťového rekordu v Pravčicích (17,13) dosáhl čas 17,80, což stačilo nakonec na 10. místo. Následoval parádní útok Urbanova (JI) s časem na levém terči 16,88, ale prostřik na pravém terči znamenal výsledný čas 18,04.

Se startovním číslem 15 se na start postavilo družstvo Plumlova (PV), jeden z adeptů na letošní titul.

Útok se povedl, časomíra se zastavila na čase 17,42, a to znamenalo změnu na vedoucím postu.

Následoval kvalitní útok v podání Neplachovic (OP) a čas 17,68 znamenal nakonec 8. místo.

Po Neplachovicích šel na start další favorit, Radíkov (PR).

Prostřik na pravém terči a čas 18,05 odsunul tentokrát  Radíkov až na 14. místo (LP 16,93). Se startovním číslem 18 vyběhlo na trať družstvo Bolatic (OP) a bylo se na co dívat.

Kvalitní práce týmu a naprosto vyrovnané sestřiky obou proudařů (LP 17,20, PP 17,18) znamenalo vedení, které družstvu zůstalo až do konce. Všichni s napětím čekali na útok Nevcehle.

Nevcehle dokázala, že je opravdu skvělým týmem, ale drobný prostřik na levém proudu tentokrát znamenal čas 17,25 a 2. místo (PP 16,41!!!).

Pro příznivce požárního sportu to však byl mimořádný zážitek.

Parádní pokusy předvedla ještě družstva Lestkov (SM), které časem 17,67 obsadilo 7. místo, následoval Letohrad – Kunčice (UO) s časem 17,43 na 4. místě a Bašnice (JC), která obsadila 5.místo za čas 17, 51.

Poslední čas pod 18 vteřin předvedlo družstvo Velkých Hoštic (OP) na závěr soutěže, když dosáhlo času 17,71, který znamenal konečné místo deváté.

Družstvům v rámci Podhostýnské hasičské ligy se v Pravčicích tentokrát nedařilo. Do první dvacítky se vešel pouze Rychlov I, který časem 18,53 obsadil 19. místo.

Příjemným překvapením byl výkon Nové Dědiny, která letos jezdí PHL poprvé a časem 18,77 se v rámci PHL umístila na 2. místě.

Třetí místo v rámci PHL potom patřilo družstvu Rychlov II za čas 19,12. Favorité jako Karolín, Bořenovice a domácí Pravčice své pokusy nedokončili.

Neplatný pokus Karolína znamená, že o vítězi letošního ročníku v kategorii mužů je rozhodnuto. Vítězem se po dvouleté odmlce znovu stává družstvo Rychlov I! Blahopřejeme!

Po krátké pauze nastoupily na své útoky ženy. První šla na start domácí děvčata, ale útok jim nevyšel podle vlastních představ.

Dosáhla času 19,06 a dalo se čekat, že to na nějaké kvalitní umístění stačit nebude. Nakonec z toho bylo solidní 4. místo, neboť většina družstev v průběhu soutěž chybovala. To však neplatilo o vedoucím celku průběžného pořadí, o družstvu žen Nevcehle.

Jen drobný prostřik na pravém terči znamenal, že jsme neviděli první čas pod 17 vteřin.

Nevcehle dosáhla čas 17,56 (LP 16,92) a šla samozřejmě do vedení. Následovalo družstvo Lhotky (ZR), které mělo pro změnu prostřik na levém terči a čas 19, 36 znamenal celkové 5. místo.

Po Lhotkách následoval další favorit, Loukov (KM), ale děvčatům se útok vůbec nepovedl a čas 25,25 dával tušit, že Loukov bude bez bodů.

S velikým očekáváním se diváci těšili na družstvo Kunovic (VS), které vloni v Pravčicích vyhrálo a zároveň dosáhlo traťového rekordu (17,13).

To, co však děvčata z Kunovic předvedla, nečekal asi nikdo. Skvělá práce na základně se stala předpokladem pro vynikající čas, a ten se potvrdil. Děvčata Kunovic dosáhla skvělého času 16,46, když na levém terči bylo neuvěřitelných 15,86.

Čas 16,46 je druhým nejrychlejším v historii Extraligy ČR v kategorii žen.

Po skvělém pokusu Kunovic následovalo družstvo Rymic (KM), které skončilo časem 19,76 na celkovém 6. místě.

Velice solidní pokus předvedla děvčata z Tečovic (ZL), která se časem 18,16 umístila na konečném 3. místě.

Na body do Extraligy ČR dosáhlo ještě družstvo Bílan (KM), které obsadilo solidní 7. místo časem 20,03.
V rámci PHL to znamenalo prvenství pro děvčata Pravčic, na druhém místě skončila děvčata z Rymic a třetí místo patřilo družstvu žen z Bílan. Pro závěrečný závod, který se koná v neděli 9.9. to znamená, že Vítonice uvidí obrovské drama. Průběžný stav je totiž následující : 1. Rymice 82, 2. Holešov 82 a 3. Loukov 76.
Pořadatelé z SDH Pravčice si tímto dovolují poděkovat všem družstvům, která se soutěže v Pravčicích  zúčastnila a předvedla divákům mimořádný sportovní zážitek.